Okan’la Röportaj

image

Okan Çevik kimdir? Mesleğe ne zaman başladı, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1996 yılında doğduğum büyüdüğüm ve yaşamaktan zevk aldığım şehir olan Bursa’da mesleğe başladım. Mesleğimin her inceliğini öğrenmek için çok uğraştım. Bu işi yapıyorsanız eğer, ‘Ben boya yaparım kesime karışmam. Bu saçı başkası kesmiş berbat etmiş, ben elimi sürmem’ diyemezsiniz. O nedenle kim, kime giderse gitsin bana geldiğinde, bana döndüğünde, ona en iyisini ve en güzel saçı yaparım. Bozulan saçlara ve morallere en doğru hamleleri yapmakla geçti yıllarım. Bunun keyifli sonuçlarını da, adımı bir marka gibi taşımakla yaşıyorum. Yani kısacası Okan Çevik, işine, eşine ve ailesine aşık bir adam.

Mesleğinizi tanımlamanızı istesem, ne dersiniz?

Meslek demeyelim, bana göre bir aşk hali kuaför olmak. Çok ağır sağlık problemleri yaşadım hatta sektör bile değiştirdim ama başka hiçbir iş, hiçbir sektör beni saçlarla uğraşmak, bu işi yapmak kadar mutlu etmedi. Bildiğiniz tutku bu meslek benim için.


image

Saçla uğraşırken keyif alıyor musunuz?

Saçla uğraşırken kendimi heykeltraş gibi hissediyorum. Çünkü o mesleği yapanlarda, var olan bir şeyin üzerinde çalışıyorlar. Neden bilmiyorum ama var olan bir şey üzerinde çalışmak, bana daha çok keyif veriyor.

Kendinizi bir müşteri gibi değerlendirmenizi istesem Okan Çevik için ne söylerdiniz?

İtiraf ediyorum kendimi cins ve titiz olarak tanımlardım. Kontrol etmekte zorlandığım mükemmelliyetçi bir yapım var. Bazen ben bile rahatsız olabiliyorum bu durumdan :)Unutamadığınız bir mesleki anınız varsa anlatır mısınız?

Bu mesleğe başlayıp da anınızın olmaması imkansız gibi bir şey. 12 yaşındaydım, tabii o zamanlar doğalgaz yoktu, tüplü ısıtmalar vardı. Patronum elime sıkıştırdı parayı, tüp almam için yolladı. E daha küçük bir çocuğum ve ilgimi atari salonu çekti. Kuaför, tıklım tıklım müşteri dolu. Beni aramaya koyulmuşlar, buldular da hemen zaten. Sonra kulağımız çekildi biraz.

Burcunuzu merak ettik doğrusu

Yengeç burcuyum, sanırım mükemmelliyetçi yapım buradan geliyor.

Sizin renginiz nedir?

Vazgeçilmez renlerim siyah ve gridir.

Ne tarz müzik dinlersiniz?

O anki ruh halim ne istiyorsa onu dinlerim.

İş dışında neler yaparak vakit geçirirsiniz?

3 yaşında bir oğlum var. İş dışında daha çok ailemle vakit geçirmeyi seviyorum.

Okan Çevik Kuaförde, Okan Çevik olarak bir gününüz nasıl geçiyor?

Uzaktan bakıldığında her gün bir önceki günün aynısıymış gibi görünüyor ama içeriğine girince durum değişiyor tabii. O günün programlarını düşünmeye başlıyorum, ekibimin yapacağı işleri planlıyorum, gün içerisinde çıkan sorunlarla ilgileniyorum.

Okan Çevik Kuaförde randevu sistemi var mı?

Evet var. Bazen müşterilerin çok zamanı olmayabiliyor. O yüzden istediği saatte randevusunu alıp, isteklerine karşılık verebiliyoruz

Hep merak edilir, kadınların kuaförlerle en özel anılarını dahi paylaştığı doğru mudur?

Kesinlikle doğru. Hatta bir müşterim “Okan bazen öyle bir olay oluyor ve konuşmak istiyorum ki işim olmasa bile iş çıkartıp buraya gelmek istiyorum” demişti. Kendimizi terapist gibi hissettiğimiz anlar oluyor. :)

Çalışanlarınızı nasıl seçiyorsunuz?

Bizim için önemli olan önceki çalıştığı yerin referansı ve çalıştığı süre. İnsanları zamanla tanıdığımız bir gerçek. Bu yüzden 1-1,5 ay kadar deneme süremiz var. Bu süre içerisinde ekip arkadaşlarına olan tavrını bile gözlemliyorum. Değerlendirme sonucunda o arkadaş aramıza katılıyor.

image